Bizarre Portraits / Revelation

2016

V semestrálnej práci na tému reinterpretácie som si vybrala americkú fotografku Diane Arbus (1923-1971, New York), ktorá sa preslávila portrétmi ľudí ako sú transvestiti, trpazlíci, cikrusanti, prostitútky, dvojíčky alebo ľudí v neobvyklých pózach, či situáciách.

Autorka vo mne už dávno vzbudila nesmierny záujem nielen atypickým zobrazovaním rôznych ľudí vytŕčajúcich zo spoločnosti, ktorých fotografovala úplne prirodzeným a úprimným pohľadom, ale hlavnú pozornosť vyvolala vo mne práve zvedavosť a chuť stretnúť sa s týmito nezvyčajnými osobnosťami a spoznať ich príbehy. Bola to pre mňa svojrázna, no príjemná výzva zoznámiť sa s neznámimi ľudmi a spoznať / prežiť jeden z najzaujímavejších osobných príbehov. Veľmi dôležité bolo hlavne získať ich dôveru a tým aj ich prirodzený vzhľad. Navštívila, teda hľadala som podobné miesta a udalosti ako sú na jej fotografiách aby som mala príležitosť stretnúť podobné nevšedné tváre a jedinečné osobnosti. Nemyslím tým, že sa stali títo ľudia mojimi najlepšími priateľmi, ale to, že mám z nich zmiešané pocity zahanbenia a obdivu.

Navštívila som priestory ako domov dôchodcov, osobitnú školu, cirkus, detský domov, trawesti show a oslovovala indivíduá, ktoré ma upútali bizardným, záhadným no pôvabným spôsobom. V tej chvíli zo mňa opadli akékoľvek prekážky a nahradila ich zvedavosť ísť za hranice niečoho, pre mňa doteraz neznámeho. Moje fotografie sú na rozdiel od Diane farebné, fotografované na farebný fotografický film, kde tento posun vytvára dobový náhľad na súčasnú spoločnosť.

  • +421 914 133 994
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.